Peril

Ekonomika státu je náramně komplikovaná záležitost, a proto si vyžaduje angažování skutečných odborníků. Ovšem kam se ani naši odborníci poděli?

Jak udělat patchwork

Jednoduše a skoro zdarma si můžete zútulnit váš domov a dodat mu nový a svěží prvek. Vyrobit barevnou a teplou deku, nebo třeba polštář, může být i velice zábavná práce pro všechny nadšence, kteří rádi šijí. S patchworkem vykouzlíte romantickou a vřelou atmosféru domova s nádechem venkovského stylu.

Patchwork je zábavná technika, která umožňuje z látek, které by jinak nenašly žádné využití, tvořit nové a užitečné věci. Samozřejmě to vyžaduje trochu vynalézavosti a zručnost pro práci s jehlou a nití.

Patchwork je typický pro některé země v severní Evropě a ve Spojených státech. Zrodil se jako způsob výroby především přikrývek, konkrétně teplých přikrývek. K šití se použily zbytky barevné látky (s různými vzory).

Jak na to

Začněme nejprve shromážděním potřebného materiálu.

nitě1

Potřebuješ:

• Látky: Bavlna je rozhodně nejlepší látkou pro začátek. Pro nashromáždění látek je třeba si určit velikost hotového výrobku. Látka by měla být čistá a vypraná, aby se předešlo možnosti, že se při praní srazí.

• Papír: Stačí obyčejné listy A4. Budete je potřebovat ke strukturování vzoru a k plánování.

• Nůžky a řezačku

• Barevné nitě

• Pravítko, krejčovskou křídu, špendlíky

Jak se vyrábí patchwork

Krása této techniky spočívá v tom, že neexistují žádná pravidla. Mohli byste dát dohromady mnoho různých výřezů pestrých barev a můžete také zvolit dvě nebo tři barvy a vzory a střídat je.

V obou případech můžete poskládat opravdu originální a z estetického hlediska zajímavý výrobek, který odpovídá vašemu vkusu. Zásadní je, že deka (nebo jiný výtvor), musí mít okraje a musí mít nějaký tvar. U deky se předpokládá pravidelný tvar a pevný okraj.

Základní tvary pro jednotlivé díly látek jsou čtverce, všechny stejné velikosti. Sešívají se dohromady. Pokud jde o vaše první šití touto metodou, držte se čtverců. Pokročilejší kreativci mohou zakomponovat například i trojúhelníkové kusy látky, obdélníky, šestiúhelníky atd.

nitě

Jak udělat vzor

Nejsnadnější metodou je nakreslit si A4 v konkrétním měřítku. Pokud si naplánujete deku dlouhou i širokou 2 metry, můžete ji zhotovit ze čtverců o délce strany 20 cm, nebo také 40 cm. Záleží na vaší chuti šít a na rozměrech látek, které máte k dispozici. Na papíře si vytvořte zmenšený nákres, jak bude daná pokrývka vypadat a z látek si připravte všechny čtverce.

A můžete začít tvořit. Nejsnadněji se vám bude šít, pokud podle nákresu budete tvořit pruhy, které si budete číslovat, a nakonec sešijete pruhy k sobě. Dbejte na to, aby všechny nedostatky a volné konce nití byly na rubové straně, která bude schovaná na vnitřní straně přikrývky, která bude z dvojité vrstvy.