Proč se stáváme závislými na technice

3. 6. 2022 Vyp Od

Aniž bychom si to uvědomovali, naše domovy se stále více plní nejrůznějšími technickými vymoženostmi. A je pravdou, že se na nich pomalu, ale jistě stáváme závislými. Koneckonců, kdo z nás by ještě dokázal například řádně vyprat prádlo v ruce? Nebo i jen napsat obyčejný dopis?

 

Samozřejmě dnes k tomu nemáme důvod. Automatická pračka je mnohem rychlejší a pohodlnější a e-mail či chatovací aplikace zase spolehlivější. Není tedy divu, že je využívá stále více lidí. A to platí prakticky o všech vynálezech, od počítače přes kalkulačku až po telefon.

 

moderní robotický vysavač

 

Netýká se to však jen běžného života. Podobně je tomu také v zaměstnání. Kdy jste například naposledy viděli pokladní počítat vám nákup ručně? Dnes se používají automatické pokladny, které šetří čas a zároveň také umožňují okamžitou aktualizaci zásob daného produktu na prodejně.

 

Můžeme se však ptát, zda je tato závislost skutečně dobrá věc. Nebudeme ony dovednosti, o které se tímto připravíme, jednou potřebovat? Co když se třeba pračka porouchá nebo nepůjdou pokladny? Budeme si umět v takové situaci poradit?

 

i z elektřiny měli lidé obavy

 

Pravdou je, že s největší pravděpodobností nikoliv. A možná vás to překvapí, ale tento fakt nemusí nijak vadit. Skutečnou otázkou by totiž mělo být, zda je ona technologie dostatečně výhodná. A u těch populárních je potřeba říci, že ano.

 

Koneckonců, existuje zde i precedent. Podobné starosti totiž měli lidé v době, kdy se začínala zavádět elektřina. Tehdy se také ozývaly hlasy namítající, že jsme na ní závislými a že mladí se bez ní již neobejdou. A je tomu skutečně tak – pokud by nastal blackout, tedy rozsáhlý a dlouhodobý výpadek elektřiny na úrovni celých států, ne-li kontinentů, mělo by to dnes dalekosáhlé následky.

 

Je však potřeba říci, že jsou zavedena opatření k tomu, aby se něco takového stát nemohlo. A tak tomu nejspíše bude i s dnešními technologiemi, jako jsou třeba chytré domácnosti nebo třeba internet. Pokrok zkrátka nezastavíme. Jen by možná bylo dobré se ptát, zda je skutečně udržitelný.