Peril

Ekonomika státu je náramně komplikovaná záležitost, a proto si vyžaduje angažování skutečných odborníků. Ovšem kam se ani naši odborníci poděli?

Proč se stáváme závislými na technice

Aniž bychom si to uvědomovali, naše domovy se stále více plní nejrůznějšími technickými vymoženostmi. A je pravdou, že se na nich pomalu, ale jistě stáváme závislými. Koneckonců, kdo z nás by ještě dokázal například řádně vyprat prádlo v ruce? Nebo i jen napsat obyčejný dopis?

 

Samozřejmě dnes k tomu nemáme důvod. Automatická pračka je mnohem rychlejší a pohodlnější a e-mail či chatovací aplikace zase spolehlivější. Není tedy divu, že je využívá stále více lidí. A to platí prakticky o všech vynálezech, od počítače přes kalkulačku až po telefon.

 

moderní robotický vysavač

 

Netýká se to však jen běžného života. Podobně je tomu také v zaměstnání. Kdy jste například naposledy viděli pokladní počítat vám nákup ručně? Dnes se používají automatické pokladny, které šetří čas a zároveň také umožňují okamžitou aktualizaci zásob daného produktu na prodejně.

 

Můžeme se však ptát, zda je tato závislost skutečně dobrá věc. Nebudeme ony dovednosti, o které se tímto připravíme, jednou potřebovat? Co když se třeba pračka porouchá nebo nepůjdou pokladny? Budeme si umět v takové situaci poradit?

 

i z elektřiny měli lidé obavy

 

Pravdou je, že s největší pravděpodobností nikoliv. A možná vás to překvapí, ale tento fakt nemusí nijak vadit. Skutečnou otázkou by totiž mělo být, zda je ona technologie dostatečně výhodná. A u těch populárních je potřeba říci, že ano.

 

Koneckonců, existuje zde i precedent. Podobné starosti totiž měli lidé v době, kdy se začínala zavádět elektřina. Tehdy se také ozývaly hlasy namítající, že jsme na ní závislými a že mladí se bez ní již neobejdou. A je tomu skutečně tak – pokud by nastal blackout, tedy rozsáhlý a dlouhodobý výpadek elektřiny na úrovni celých států, ne-li kontinentů, mělo by to dnes dalekosáhlé následky.

 

Je však potřeba říci, že jsou zavedena opatření k tomu, aby se něco takového stát nemohlo. A tak tomu nejspíše bude i s dnešními technologiemi, jako jsou třeba chytré domácnosti nebo třeba internet. Pokrok zkrátka nezastavíme. Jen by možná bylo dobré se ptát, zda je skutečně udržitelný.