Proč v obchodech nejčastěji nalezneme rolety den a noc šedé barvy?

12. 4. 2021 Vyp Od

Stejně jako v našich domovech, i v obchodech je nutné mít možnost zakrýt okna. Avšak obojí se provádí z různého důvodu.

V našem domě to děláme proto, abychom zabránili ostatním dívat se dovnitř. To je pochopitelné, přeci jen si chceme chránit své soukromí. Avšak v obchodech je to jinak. Neměly by spíše chtít, aby lidé viděli, co se uvnitř nachází?

rolety1

Ano, avšak zejména pro ty velké řetězce je důležitější, aby zabránili lidem dívat se ven. Cílem je zde poněkud pozměnit jejich vnímání času tím, že nebudou moci vidět pohyb Slunce po obloze, ani dloužící se stíny. I to je důvod, proč zde najdeme tak málo oken, a to včetně těch střešních.

A právě to je hlavní důvod, proč se na těch, které tam jsou, používají rolety den a noc šedé barvy. Samozřejmě se můžeme ptát, proč právě šedá. Proč ne nějaká jiná barva? I to má samozřejmě svůj důvod.

Tím hlavním je, že je to nejlepší volba, pokud chceme blokovat světlo. Jistě, černá by byla pro tento účel vhodnější, avšak je příliš výrazná. A to také není dobře. Cílem totiž je, aby jim lidé prakticky nevěnovali pozornost. Je totiž potřeba, aby se co nejvíce soustředili na vystavené zboží. Proč ale zacházet do takových extrémů?

rolety3

Jednoduše proto, aby si toho lidé více koupili. Čím delší dobu totiž v obchodě stráví, tím více toho skončí v jejich nákupním vozíku. To samozřejmě není pouhý předpoklad, nýbrž studiemi i praxí prověřený fakt. Je proto záhodno, aby zde strávili co nejdelší dobu. A toho nejlépe dosáhneme tím, že nebudou vědět, jak dlouho zde již jsou.

Je tedy vidět, že jako vše v obchodě, i toto opatření má jako hlavní účel zvýšení zisku. A je to jen pochopitelné, přeci jen to je hlavní důvod, proč daný obchod existuje – aby svému majiteli či majitelům přidělával peníze. Lze se tedy zlobit, že v dnešní době tvrdé konkurence používá všechny dostupné prostředky?