Peril

Ekonomika státu je náramně komplikovaná záležitost, a proto si vyžaduje angažování skutečných odborníků. Ovšem kam se ani naši odborníci poděli?

Víte, že svou rekonstrukci v panelovém domě musíte nahlásit? Komu, a jak při tom postupovat?

O nově zrekonstruovaném bytě sní úplně každý majitel bytu, kdo může staré byty také nechá opravit. Víte, ale jaká jsou pravidla pro rekonstrukci v domě?

Víte, že svou rekonstrukci v panelovém domě musíte nahlásit? Komu, a jak při tom postupovat?

S rekonstrukcemi bytů se roztrhl pytel, řada bytů v panelových domech totiž ještě do dnešních dnů má staré umakartové jádro a nevyhovující elektrické rozvody, navíc dneska každý chce bydlet co nejvíce moderně a pohodlně. Když už se ale do rekonstrukce pustíte, není to jen tak. Běžný rozsah prací při rekonstrukci sice nemusíte nikterak hájit a nemusíte ani žádat o povolení, ovšem společenství vlastníků jednotek své práce musíte řádně nahlásit a informovaní musí být i sousedi.

pexels-photo-5691693

Hluk, prach a všechno to trvá dlouho

Při plánování rekonstrukce, je vždy lepší počítat s tím, že se práce mohou protáhnout, i když každý to chce mít co nejrychleji za sebou a platí to o majiteli rekonstruovaného bytu i o sousedech, kteří obvykle z žádných rozsáhlejších prací kolem sebe nemají příliš velkou radost. Je to logické, během rekonstrukce se nadělá nepořádku, všude je prach i hluk a to ostatní může rušit. Jenže každý ví, že to musí respektovat. Povinností toho, kdo rekonstrukci ale bude dělat je oznámení. Oznámení o rekonstrukci SVJ, tedy společenství vlastníků jednotek musí proběhnout jako první. Výbor se musí dozvědět o tom, že je rekonstrukce plánovaná a na kdy. Žádat o povolení ale nemusíte, pokud jde o běžnou rekonstrukci.

pexels-photo-6474343

Informování musí být i sousedé a obyvatelé domu. Je tedy nutné napsat na papír, od kdy a do kdy bude rekonstrukce probíhat, součástí tohoto sdělení musí být i omluva za zvýšený hluk a prašnost. Je to nejen slušné, ale i nutné, protože lidé by se měli mít možnost na tuto skutečnost připravit.

Dohled nad vším

I když je rekonstrukce zcela v rukou vlastníka bytu, SVJ může mít nad tím vším dohled. V případě, že se totiž během rekonstrukce zasahuje do společných prostor domu, nebo pokud by měla být narušena statika domu a podobně, musí být členům SVJ umožněno na všechno dohlédnout. Případný zásah do společných prostor navíc musí odsouhlasit nejen členové domovního výboru, SVJ ale i obyvatelé domu.

Když o své rekonstrukci dáte řádně vědět, nebudou vás čekat žádné nepříjemnosti.