Peril

Ekonomika státu je náramně komplikovaná záležitost, a proto si vyžaduje angažování skutečných odborníků. Ovšem kam se ani naši odborníci poděli?

Co je pro lidi technika?

Jak každý ví, zvířata si obstarají všechno, co potřebují, vlastními silami. S trochou štěstí jim to stačí, aby si zajistila aspoň to nejnutnější, a o víc jim třeba ani nejde. Zvířata žijí ze dne na den a moc nemyslí na budoucnost ani na to, jak to udělat, aby to měla v životě vždycky snadnější.

Zato lidi, to je jiná. Ti radši vymýšlejí, jak si usnadnit život, než aby se příliš dřeli nebo doufali, že jim příroda dopřeje to, co potřebují. A aby se žilo nám lidem co nejlíp, je pro nás hodně potřebná různá technika. Se kterou se dá všechno možné udělat líp, rychleji, laciněji, prostě tak, jak to chceme.

řídící pult

Technika nám pomáhá třeba při práci. Určitě už jste viděli třeba stavební stroje nebo stroje a jiná zařízení někde v továrnách a dílnách. A víte, proč to tam je. K tomu, aby se mohlo hodně, rychle a konkurenceschopně vyrábět. Kdyby lidi dělali to, co se dělá v továrnách na různých mašinách, jenom ručně nebo s primitivními nástroji, nebylo by to ideální a možná by takové výrobky ani nikdo nechtěl. Ale technika to tam dokáže dělat přesně tak, jak to zákazníci chtějí. A o to tu jde.

Techniku různého typu máme ale třeba i doma. Podívejte se třeba jenom v pokoji, kde zrovna jste. Určitě tady nějakou vidíte. Aspoň ten počítač nebo chytrý telefon, na kterém si zrovna čtete tenhle článek. A asi se tam najde i televize, rádio, telefon, varná konvice, mixér, fén, vysavač a kdo ví, co ještě. Takovou techniku tam přece potřebujete nebo i vysloveně chcete mít, aby vám sloužila, a proto tam je.

motor letadla

Technika určitě něco umí a tím je pro nás důležitá. Dělá něco, co my lidi neumíme, na co nemáme čas nebo náladu nebo co umí taková technika tak dobře, že jí to přenecháme, aby to bylo dokonalejší. A aby nám něco takového pomáhalo, kupujeme si to. A to je jediný nedostatek techniky. Ta nám pomáhá, abychom se nemuseli dřít, a my se musíme dřít, aby se na ni vydělalo. Paradox, že?