Peril

Ekonomika státu je náramně komplikovaná záležitost, a proto si vyžaduje angažování skutečných odborníků. Ovšem kam se ani naši odborníci poděli?

DOPLŇKY STRAVY

Doplňků stravy existuje celá řada a dnes jsou stále více populárnější. Lidé často v hektických dnech nestíhají jíst potřebné množství, nebo jim prostě nechutná ovoce a zelenina. Potravinové doplňky by se ale měli vybírat pečlivě a rozhodně by neměli nahrazovat běžnou a kvalitní stravu, určitě je potřeba i zdravý životní styl. Jaké jsou nejpoužívanější a vlastně i tělu nejvíce potřebné?

· fazole a cizrna
B12

Vitamin, který se podílí na krvetvorbě. Jeho zdrojem je maso a produkty živočišného původu, protože ho produkují bakterie žijící v trávicím traktu, nachází se také v půdě. Nelze ho získat z přírodních zdrojů, všichni vegani by ho tedy měli pravidelně doplňovat. Nedostatek se projevuje chudokrevností a neurotickými potížemi. Prodává se ve formě tablet, dá se ale podávat injekcí.

· Protein
Ten, který se dá sehnat v obchodech může být buď syrovátkový, hrachový nebo rýžový. Existují i jiné alternativy. Jedna porce proteinu obsahuje přibližně třetinu doporučené denní dávky bílkovin. Dá se koupit různě ochucený, hlavně v prodejnách se zdravou a fitness výživou nebo na internetu. Prášek se smíchá s vodou nebo mlékem a jednoduše se vypije, je tedy ideální na cesty jako rychlá svačina.

· BCAA
Aminokyseliny tvořící svaly. Ochraňují svaly při silovém tréninku a napomáhají regeneraci svalů po zátěži. Také fungují jako spalovač tuků a pomáhají redukci váhy. Dají se koupit jako gel anebo prášek mnoha různých příchutí.

· Kyselina listová
Vitamin důležitý hlavně pro těhotné ženy, je totiž nezbytný pro správný vývoj a růst plodu. Měli by ho ale užívat všechny ženy v reprodukčním věku. Je rozpustný ve vodě a dá se sehnat buď jako tobolky v lékárně, nebo ze stravy. Obsahuje ho hlavně zelená zelenina.

· minipilulky¨
Magnesium
Hořčík má protikřečový účinek, posiluje trávení, umožňuje vstřebání vápníku, zlepšuje využití kyslíku v buňkách a redukuje ledvinové kameny. Vyskytuje se hlavně v kostech a zubech a je nezbytný pro fungování lidského těla. Je také důležitý pro myšlení a celkový psychický stav člověka. Dá se doplňovat tabletami nebo je například v Magnesii – vodě obohacené o hořčík.

Dále existuje spousta dalších druhů toto jsou jen vybrané. Kompletní seznamy všech vitamínů a doplňků najdete na internetu.

Nezařazené