Peril

Ekonomika státu je náramně komplikovaná záležitost, a proto si vyžaduje angažování skutečných odborníků. Ovšem kam se ani naši odborníci poděli?

Student či absolvent – s bydlištěm u rodičů

Pak přestaňte snít a začněte jednat. V první chvíli vezměte „rozum do hrsti“ a spočítejte, jaké jsou vaše finanční možnosti. Zajděte do banky, projděte si nabídky na internetu. Když situace vypadá neřešitelně, pak vám jen chybí informace. Není od věci, zkusit konzultaci s finančním poradcem, možná pro srovnání alespoň se dvěma. Nevzdávejte to! Budete-li mít plán, kdy se odstěhujete, bude se vám daleko lépe snášet současná situace.

 rodinná večeře

Zkuste odhadnout, jaká bude vaše cena na pracovním trhu, pokud ještě nemáte práci. Neváhejte si nastavit pracovní cíle, které vás dovedou k zamýšlenému bydlení. Investujte rozumně do vzdělání i cestování, vytvořte si finanční plán. Nelpěte na hypotéce, jsou i období, kdy je pronájem výhodnější než hypotéka. Jste-li kutil, možná je pro vás výhodná možnost většího bytu na hypotéku, který upravíte na dva byty a ten druhý pronajmete. Hledejte netradiční řešení, ale s financemi neriskujte a nespekulujte. Všímejte si vztahu inflace, cen nemovitostí i pronájmů, úroků hypoték i výnosů na spořicích účtech. Vytvořte si finanční rezervu.

 

Cvičte se v trpělivosti – také při soužití s rodiči. I když to teď vůbec nevypadá, pravděpodobně nebudete jednou ve svém domově zcela sám a umění kompromisů vám může ještě hodně pomoci. Proberte s nimi, zda vás ve vašem úsilí mohou rodiče či příbuzní nějak podpořit. Pokud nepotřebujete auto pro svou práci, počítejte s ním až do budoucna. Velmi rychle ztrácí na hodnotě a spolkne část vašeho příjmu.

 klíče od domu

Učte se spokojenosti s tím, co momentálně máte k dispozici. Vlastní bydlení je sice zásadním předpokladem pro klidné žití, ale až ho dosáhnete, nemusíte se „automaticky“ stát spokojenými. Když budete opouštět bydlení s rodiči, zkuste také opustit alespoň některé stereotypy, které u vás v rodině fungovaly. Obzvláště pozorní buďte na to, když za vaši situaci budete obviňovat jiné – a třeba i okolnosti.

 


Nezařazené