Peril

Ekonomika státu je náramně komplikovaná záležitost, a proto si vyžaduje angažování skutečných odborníků. Ovšem kam se ani naši odborníci poděli?

Jsou děti opravdu tak drahé?

Pořídit si dítě není žádná sranda. První roky se pořádně nevyspíte, a ty další se spát bojíte. Celý svůj program skládáte dle jejich potřeb, a mnohdy pak musíte řešit hlídání o letních prázdninách, jejich zdravotní stav, nebo přirozený rozvoj. Nikdy totiž nevíte, jaké bude dítě, které se vám narodí, a co vás s ním čeká. Možná proto si je stále pořizujeme. Je to jako takový ten box s překvapením. Nevíte, zda se vám skutečně vyplatí, ale jste zkrátka zvědaví. Někteří lidé však mají strach, že dítě nezmění jen jejich volnočasové aktivity, ale že si nebudou moci dovolit se o něj postarat. Jsou děti skutečně tak nákladné? Pojďte počítat.

dítě s pokladničkou

Základní výbavička

Ještě než se vám dítě narodí, musíte investovat do základní výbavičky, a uzpůsobit svoji domácnost jeho potřebám. Kočárek, oblečení, postýlka, vanička, a mnoho dalšího. To však nemusí vyjít až tak draze, pokud tyto věci nakoupíte z druhé ruky, a některé dokonce potřebovat nemusíte. Pokud nejste posedlí stylem, kvalitní kočárek z druhé ruky, včetně autosedačky, seženete už třeba za 2 000Kč. Postýlku pak i za 800Kč, a balík oblečení na první měsíce života vás vyjde na 1500Kč. Nejedná se tedy o nic závratného.

První měsíce života

Nákladnost prvních měsíců života záleží i dost na tom, jakou cestou se vydáte. Pokud bude dítě plně kojené, ušetříte na umělém mléku. To lze koupit okolo 250Kč za krabici, která vydrží asi tak 5 dní. Kojené děti jsou samozřejmě zdravější, jelikož přijímají živiny z těla matky, která už má nějakou tu imunitu. Ne vždy se však ženě podaří kojit, a není se za co stydět. Dále pak budete potřebovat plenky, kdy nejlevněji nakoupíte od 2Kč za kus (ale musíte hledat), a takových plenek spotřebujete denně asi 8, tedy 16Kč na den. Vlhčené ubrousky také něco stojí, ale zdravější a levnější je přeci jen voda.

dítě s bubínkem

Školka

Už jste nejspíš zjistili, že ani hračky a oblečení nejsou zdarma, a dítě musíte také živit. Není to však taková hrůza, a pracující lidi to nezruinuje, pokud nemají potřebu děti zbytečně rozmazlovat. Ve školce si pak zaplatíte obědy, a také školkovné, což vás vyjde okolo 1200Kč měsíčně. Ve školce se platí také kulturní fond, kdy děti zažívají výlety s vrstevníky, a poznávají nové věci. Obvykle se jedná o 1000Kč na rok, a s tím co za to děti zažijí, se to vyplatí. 

Škola

Někdo tvrdí, že vybavit dítě do školy je nákladné, ale ani to není pravda. Novou, krásnou a opravdu kvalitní aktovku seženete už okolo 1000Kč, a veškerou výbavu nutnou do školy také tak nějak. Samozřejmě nejspíš budete chtít zaplatit i zájmové činnosti, kdy jeden kroužek vychází okolo 1200Kč na rok. 

Střední škola

zde už to jde s financemi jiným směrem. Učebnice a výbava pro středoškoláky jsou nákladnější, stejně jako jejich nároky na ošacení, a zábavu. V tomto věku už si sami mohou přivydělat, ale stejně za ně utratíte více, než za menší děti. Pokud se rozhodnou pro soukromou školu, počítejte s dalšími 10 000Kč ročně.

Uvědomte si ale, že vaši rodiče do vás také hodně investovali, a nikdy jim jejich peněz nebylo líto. Protože ať to stojí, co to stojí, ten malý tvor vám to tisíckrát vrátí v radosti, kterou bez něj nikdy nezažijete.