Velký vánoční úklid: Tipy a triky

Velký vánoční úklid: Tipy a triky

23. 11. 2021 Vyp Od

Někdo vnímá úklid domácnosti jako zábavu, někdo ho vnímá jako nutné zlo. Víte ale že při úklidu je dbát na určitá pravidla, a že existuje několik triků, které učiní úklid ještě zábavnější činností?

Pojďme se na některá pravidla a triky podívat.

1. Odshora dolů
Podstatným pravidlem při úklidu je to, abyste se drželi pravidla „odshora dolů“. To znamená, že je třeba dbát na to, abyste uklízeli vždy odshora. Pokud tedy začnete vymetat pavučiny až úplně nakonec, vaše práce přijde vniveč a můžete uklízet znovu.

2. Stírejte podlahu od dveří
Zamysleli jste se někdy nad tím, z jakého konce umýváte vaši podlahu? Ta by se měla stírat ode dveří ke zdím a to díky tomu, aby byla místnost co nejrychleji průchozí a vy tak nemuseli chodit přes mokrou podlahu.

3. Proti směru 
Pokud jste majitelé koberců, vysávejte ho vždy proti směru vlasů a to proto, abyste se dostali do hloubky a vyluxovali tak všechen nepořádek a bakterie, které se v něm skrývají.

Velký vánoční úklid

4. Ani jedna šmouha
Kdo by se chtěl dívat nebo upravovat v zrcadle, ve kterém je spousta šmouh? A těch se vyvarujeme použití papírové utěrky nebo kávového filtru. Stejným způsobem můžeme umýt i okna.

5. Sprchový kout
Stěny sprchového koutu často bývají pokryty skvrnami od vodního kamene. Ty dostaneme dolů díky citrónu a hrubozrnné soli. Citrón totiž obsahuje kyselinu citrónovou, která vodní kámen rozpustí a sůl nám ho pomůže dostat snadněji dolů. Pokud doma nemáme ani jednu ingredienci, postačí nám i ocet, který můžeme použít i při čištění odpadů.

6. Čištění trouby
Čištění trouby je pro spoustu lidí noční můra. Trvá to nekonečně dlouho a je to jeden nekonečný příběh. Skvěle nám ale poslouží jedlá soda a ocet. Nejprve jedlou sodu smícháme s vodou do pasty, kterou troubu vyčistíme a na závěr použijeme ocet.

Jak postupovat při úklidu

7. Leštění nábytku
Aby se nám naše dřevěný nábytek nebo kovové povrchy blýskaly, můžeme si vytvořit leštěnku z kokosového oleje. Ten je skvělá alternativa všech chemických prostředků a navíc odpuzuje pach.

8. Fén na radiátor
Další z nejméně oblíbených prostor je čištění radiátorů. A to zejména těch žebrových. Za radiátor pověste mokrý hadr a prach vyfoukejte studeným vzduchem. Veškeré nečistoty se nachytají na mokrý hadr, který buď vyhodíme nebo vypereme.